Historia wsi Róża Stara łączy się nieodzownie z pobliskim Stoczkiem Łukowskim. Pierwsze wzmianki o Róży pojawiają się w dokumencie erekcyjnym Kościoła w Stoczku z dnia 30.06.1472 r. gdzie czytamy, że do parafii włączono szereg pobliskich wsi, między innymi Różę.
Dzieje nauczania we wsi Róża Stara sięgają początków XX w., to jest 1901 r. Do tego roku na terenie gminy Prawda nie było ani jednej szkoły, z wyjątkiem miasta Stoczka.
W 1901 r. rosyjskie władze szkolne powołały szkołę ludową w Róży Starej i mianowały na stanowisko nauczyciela Polaka i katolika Konstantego Pietrzykowskiego.
Nowopowstała szkoła nie posiadała własnego budynku, młodzież uczyła się w wynajętych na ten cel mieszkaniach. Dzięki wielkim staraniom wójta gminy Prawda i mieszkańca Róży Starej Mateusza Soćko rozpoczęto w 1901 r. budowę szkoły, która to trwała do 1904 r.
Do szkoły w Róży Starej uczęszczały dzieci z najbliżej położonych wsi: Wólki Różańskiej, Róży Podgórnej, Róży Łosiniec, Rosów. Nauka odbywała się wspólnie dla trzech oddziałów w języku polskim i rosyjskim.
Rok szkolny faktycznie trwał od początku listopada do końca kwietnia, bowiem dzieci zajęte były w ciągu miesięcy wiosennych i letnich pracą w polu, pasieniem bydła, a obowiązek szkolny jeszcze wówczas nie istniał.
W 1904 r. odszedł na emeryturę Konstanty Pietrzykowski, a jego miejsce zajął Stanisław Hinc a następnie Kacper Wierzchucki. Po kilku latach nauczycielem został Rosjanin wyznania prawosławnego Stanisławow, który zajmował to stanowisko do wybuchu wojny w 1914 r.
Nauka w owym czasie opierała się na ćwiczeniach pamięciowych. Uczono pisania, rachowania i czytania. Niewiele lekcji poświęcono geografii, religii i przyrodzie.
Z chwilą wybuchu wojny szkoła została zamknięta na 2 lata. Dopiero w 1916 r., za okupacji niemieckiej, szkoła została otwarta. Na przełomie 1916 i 1917 r. istniały 3 oddziały szkolne, w których uczono wyłącznie czytania, pisania i rachowania.
Do 1925 r. przez szkołę przewija się wielu nauczycieli, zostają także otwarte oddziały szkoły w Róży Podgórnej.
W roku szkolnym 1925-26 szkoła w Róży podniosła swój stopień organizacyjny na dwuklasowy. Kierownikiem został Jan Marciniak, który pełnił tę funkcję do 1928 r., w szkole wówczas pracowało trzech nauczycieli.
Dzięki zwiększeniu liczby dzieci, jak też lepszemu uczęszczaniu ich na naukę, został otwarty oddział czwarty, powołano również nową klasę tzw.”eksponowaną” w Rosach i oczywiście działały dwa oddziały szkoły w Róży Podgórnej.
W roku szkolnym 1928-29 nowym kierownikiem został Stefan Zieliński. Szkoła powiększyła się o piąty oddział, odczuwano jednak brak ławek i najpotrzebniejszych pomocy naukowych. Program nauczania w latach 30 – tych nie uległ większej zmianie.
W roku szkolnym 1935-36 do szkoły uczęszczało 125 dzieci i podobny stan utrzymywał się do 1939 r. W tym czasie zorganizowano wycieczkę do Siedlec oraz uroczystą akademię z okazji 11 listopada dla mieszkańców wsi.
W 1939 r. funkcję kierownika szkoły obejmuje Janina Piskorz. Rok szkolny miał się rozpocząć 12 września, jednak wybuch wojny uniemożliwił inaugurację zajęć.
Na teren gminy wkroczyły wojska niemieckie. Dnia 11 listopada liczba dzieci zapisanych do szkoły wynosiła 101 uczniów. Zorganizowano pięć klas. Niemcy zabronili nauczania historii i geografii. Od nauczycieli zebrano dane o przynależności i oświadczenia o pochodzeniu aryjskim.
14 stycznia 1940 r. wprowadzono obowiązek nauczania języka niemieckiego w IV i V klasie, jednak 17 kwietnia obowiązek ten odwołano.
Początki pracy szkoły w Róży Starej po II wojnie światowej były bardzo trudne. Pomimo tego, że szkoła posiadała swój budynek, to warunki w nim były złe. Mieściły się w nim cztery klasy lekcyjne, kancelaria, korytarz. Wszystko to wymagało generalnego remontu, wyposażenia w ławki, sprzęt. Brakowało również podręczników i podstawowych pomocy naukowych. Jednak wszyscy, pełni zapału do pracy, starali się pokonać wszelkie przeciwności losu. Wielką bolączką szkoły była absencja uczniów, którzy opuszczali lekcje z powodu pracy w gospodarstwie.
W 1954 r. specjalna komisja orzekła, że budynek szkolny nie nadaje się do dalszej eksploatacji i następny rok szkolny młodzież rozpoczęła w wynajętych izbach.
W roku 1958 obowiązki kierownika zaczął pełnić Józef Wójcik. Szkoła zmieniła swój stopień organizacyjny. Istniało siedem oddziałów, a od 1961 r. osiem oddziałów.
W roku 1960 powołano Społeczny Komitet budowy nowej szkoły, a miejscowa ludność postanowiła się opodatkować na ten cel. Pomyślna koniunktura dla inwestycji oświatowych i akcja „Tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego” przyśpieszyła prace budowlane.
W roku 1963 obowiązki kierownika szkoły przejmuje Mieczysław Jastrzębski i rozpoczyna wraz ze swoją żoną Celiną prace przygotowawcze do budowy szkoły.
23 sierpnia 1965 r. została położona pierwsza cegła pod nową szkołę. Jednak największą radością nauczycieli, dzieci i społeczności tutejszej był dzień 25 października 1966 r., kiedy to uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku szkolnym.
W 1967 r. dokonano rozbiórki starej szkoły, na miejscu której wybudowano budynek gospodarczy. Ówczesny dyrektor szkoły dbał o wyposażenie szkoły w meble i zagospodarowanie placu szkolnego. Oprócz tego dyrektor Jastrzębski był człowiekiem, który potrafił sobie zjednać ludzi środowiska lokalnego. Dzięki jego inicjatywie w szkole były prowadzone kursy szycia, gotowania, pieczenia. Szkoła stała się Ośrodkiem Kultury.
W latach 80-tych szkoła rozwijała się dosyć szybko, miała charakter szkoły zbiorczej i liczyła w granicach 140 uczniów. Oprócz placówki macierzystej miała dwie filie: w Rosach i w Aleksandrówce.
Została zrobiona nawierzchnia drogi Stoczek Łukowski – Róża Podgórna i w 1981 r. pojechał tą drogą pierwszy autobus.
W latach 1982-83 szkoła wzbogaciła się o sprzęt i pomoce naukowe. Zmodernizowano boisko szkolne. Są to także lata prężnej działalności drużyny harcerskiej i zuchowej, które zrzeszały ok. 80% młodzieży szkolnej.
11 stycznia 1986 r. zmarł dyrektor szkoły Mieczysław Jastrzębski, a jego obowiązki przejęła żona Celina Jastrzębska.
W 1990 r. uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy w Stoczku Łukowskim został zatwierdzony Społeczny Komitet Modernizacji Ogrzewania Szkoły we wsi Róża Stara. Szkoła została rozbudowana, przybyły dwie klaso-pracownie, kotłownia, hydrofornia i pracownia do nauki techniki. Podczas remontu zmieniono system ogrzewanie i doprowadzono wodę, powstały toalety na parterze i na piętrze.
W 1992 r. miało miejsce uroczyste poświęcenie szkoły. W latach 90 szkoła oprócz realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych, organizowała wiele imprez środowiskowych. Dzięki pani dyrektor Jastrzębskiej prężnie działało szkolne koło PCK.
W 1998 r. 1 stycznia pani Celina Jastrzębska odeszła na emeryturę, a dyrektorem szkoły został Wiesław Gajowniczek, pełniący tę funkcję do 31 grudnia 2007r.
10 stycznia 1998 r. miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia byłego dyrektora Mieczysława Jastrzębskiego. W czasie uroczystości została wmurowana tablica, a młodzież szkolna otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski, który został poświęcony w czerwcu tegoż roku.
11 listopada 2001r. szkoła obchodziła 100 – lecie swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kaplicy w Starej Róży, poświęceniem tablicy pamiątkowej oraz montażem poetycko –muzycznym. Uroczystość uświetnili swoją obecnością posłowie na Sejm RP Wiktor Osik, Arkadiusz Kasznia i Leszek Świętochowski.
24 lutego 2003r. Rada Gminy Stoczek Łukowski podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Oświatowego w Starej Róży składającego się ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
10 maja 2004r. naszą szkołę wizytował Ks. Biskup Tomasik.
25 września 2004r. została oddana do użytku nowa sala gimnastyczna.
14 października 2004r. w budynku szkolnym odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
W roku 2006 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła Przyszłości w Gminach Ziemi Łukowskiej”. W ramach tego projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych, brali udział w wycieczkach, zorganizowany był Festyn Rodzinny z udziałem Danuty Błażejczyk, Mariusza Pudzianowskiego. Po raz pierwszy uczniowie wyjechali na zieloną szkołę do Smołdzińskiego Lasu.
09 września 2007r. odbyły się dożynki gminne.
02 stycznia 2008r. pożegnano dyrektora szkoły Wiesława Gajowniczka ,który odszedł na emeryturę ,a nowym dyrektorem została Ewa Dylewicz.
W latach 2008-09 na terenie szkoły trwały prace remontowe. Wykonano remont wszystkich pracowni, oddano do użytku nową siedzibę biblioteki szkolnej, wykonano elewację zewnętrzną i zmodernizowano kotłownię.
Do klas zakupiono nowe meble, ławki, krzesełka, stoliki. Uczniowie korzystają z szatni wyposażonej w metalowe szafki.
Od września 2009r. przy szkole podstawowej utworzono oddział przedszkolny , który działa do dnia dzisiejszego.
15 listopada 2009r. w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” na terenie Zespołu posadzono dąb pamięci podpułkownika Tadeusza Franciszka Gołąba .
12 września 2010r. w Zespole Oświatowym w Starej Róży odbyła się uroczystość otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska szkolnego. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kaplicy w Starej Róży, następnie zaproszeni goście przecięli wstęgę, a Ksiądz Stanisław Małek poświęcił obiekt.
W lutym 2011r. zorganizowany został w Zespole Oświatowym bal sportowców z okazji dziesięciolecia Gminnego Klubu Sportowego „Armaty”. Nagrodzono zawodników, trenerów i działaczy poszczególnych sekcji.
21 września 2011r. odbył się w Starej Róży III Jesienny Turniej Sportowy Nauczycieli ZNP, w którym brali udział pracownicy i nauczyciele Gminy i Miasta Stoczek Łukowski.
W 2012/2013 placówka przystąpiła do programu „Cyfrowa szkoła” oraz programu „Poszerzamy horyzonty”.
12 kwietnia 2015r. żeńska drużyna piłkarska pod opieką Pawła Piskorza zajęła III miejsce w finale wojewódzkim VI Turnieju Orlika.
30 sierpnia 2015r. na terenie szkoły odbyły się Gminne Dożynki Parafialne zapoczątkowane Mszą Św. w kaplicy, prezentacją wieńców i występem Marcina Siegieńczuka.
W dniach od 6 do 8 listopada 2015r. uczniowie ze szkoły w Starej Róży wraz z opiekunami wzięli udział w XXXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno – Krajoznawczej. Uczniowie wywalczyli I i III miejsce w klasyfikacji powiatowej, a także zdecydowanie przyczynili się do zdobycia I miejsca dla Lubelszczyzny w klasyfikacji wojewódzkiej II miejsce w Polsce zajął Pan Michał Rosa nauczyciel języka polskiego.
11 listopada 2015r. Zespół Oświatowy w Starej Róży przygotował montaż słowno – muzyczny i prezentację multimedialną w kościele WNMP w Stoczku Łukowskim związaną z rocznicą odzyskania niepodległości. Mottem uroczystości były słowa Jana Pawła II „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego ma też prawo do miłości szczególnej…”.
8 kwietnia 2016r. uczennica Kamila Soćko zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poezji Regionalnej „Lubelszczyzna – godna Europy Ojczyzna”.
Czerwiec 2016r. Magda Płatek i Kamila Soćko zajęły II i III miejsce w Międzynarodowym Konkursie pisarskim „Szukamy polskiego Szekspira”.
Uczennica gimnazjum Klaudia Rosa zajęła I miejsce w konkursie wokalnym piosenki rosyjskiej i poezji śpiewanej.
W wakacje 2016r. w szkole została przeprowadzona dzięki której, oddano do użytku sale przedszkolne z szatnią, sanitariatami i łazienką dla najmłodszych wychowanków, zagospodarowano plac wokół szkoły, wytyczono parkingi, zamontowano nowe ogrodzenie. Powstała także, bezkolizyjna droga dojazdowa do przedszkola.
W związku z nową reformą oświatową z dniem 1 września 2017r. Zespół Oświatowy w Starej Róży przekształcił się w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Mieczysława Jastrzębskiego w Starej Róży.
W roku 2017 przystąpiliśmy do projektu „Szkoły równych szans w Gminie Stoczek Łukowski”, w ramach którego uczniowie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, specjalistycznych, dydaktyczno – wyrównawczych, rozwijających uzdolnienia i w wyjazdach edukacyjnych. Baza szkoły wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne.
Obecnie w budynku szkolnym uczy się 123 uczniów. Jest dwa oddziały przedszkolne, siedem klas szkoły podstawowej oraz dwie klasy gimnazjalne. Pracuje 17 nauczycieli.
Możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami sportowymi. Nasi uczniowie zajmują czołowe miejsca nie tylko na szczeblu gminnym, ale również powiatowym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Absolwenci naszej szkoły pracują w wielu dziedzinach gospodarki: w rolnictwie, służbie zdrowia, w wojsku, edukacji. Wielu związało swoje życie z naszą szkołą i rodzinną miejscowością.