Patron

Mieczysław Jastrzębski urodził się 15 listopada 1926 roku w Rolach w powiecie łukowskim. Jego rodzice to Karol i Janina z Borkowskich. Dzieci Jastrzębskich były wychowane w duchu chrześcijańskim i patriotycznym – Pradziad Andrzej Jastrzębski brał udział w powstaniu styczniowym 1863 roku.

Z Jastrzębskimi był spokrewniony Feliks Konstanty Szaniawski, biskup krakowski w czasach ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ojciec Patrona , Karol Jastrzębski był związany z łukowskim ruchem niepodległościowym okresu pierwszej wojny światowej , oraz brał udział w wojnie 1920 roku.

Mieczysław Jastrzębski ukończył Szkołę Powszechną w Rolach w 1939 roku i związał się z Towarzystwem Oświaty i Kultury „Ogniwo”, które przekazało kilkanaście książek, które były wypożyczone mieszkańcom wsi.

W czasie II wojny światowej od 1942 roku pomagał starszemu bratu w pracy konspiracyjnej jako łącznik i kolporter prasy podziemnej

W czasie okupacji nie zrezygnował z nauki , był uczestnikiem tajnego nauczenia, które prowadził w Rolach Aleksander Wiśniewski

Mieczysław Jastrzębski po wojnie podjął naukę w Gimnazjum i Liceum imienia Tadeusza Kościuszki w Łukowie , tam otrzymał świadectwo dojrzałości.

Od 1951 roku podjął pracę w Publicznej Szkole Ogólnokształcącej w Rolach jako nauczyciel równocześnie uczył się w Liceum Pedagogicznym w Leśnej Podlasce. Od 1953 roku pracował w Hucie Starej jako kierownik szkoły.

W 1962 roku ukończył Studium Nauczycielskie w Lublinie o kierunku matematyka, a w 1980 roku ukończył Wyższe Studium Zawodowe o tym samym kierunku.

W 1962 roku Mieczysław Jastrzębski ożenił się z Celiną Gaładyk nauczycielką Szkoły Podstawowej w Hucie Starej, gdzie pracowali razem do sierpnia 1963 r. Z dniem 1 września 1963 roku małżonkowie podjęli pracę w Szkole Podstawowej w Starej Róży. Z naszą szkołą związał się już do końca swego życia.

Z naszą szkołą związał się już do końca swego życia . Rozpoczął starania o budowę nowego budynku szkolnego, powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły.

We współpracy z mieszkańcami wsi wiosną 1965 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły. Prace ukończono jesienią następnego roku. Była to już duża szkoła, w której mieściło się 5 izb lekcyjnych, świetlica i sala zastępcza. Brak funduszy nie pozwolił na wykonanie kanalizacji wodnej i centralnego ogrzewania, nie było też prądu elektrycznego. Wieś została zelektryfikowana pod koniec lat siedem- dziesiątych.

Do szkoły zakupiono niezbędne wyposażenie, z pomocą mieszkańców zagospodarowano plac szkolny i ogrodzono go siatką drucianą. Stary budynek szkolny został rozebrany, a z uzyskanego materiału postawiono budynek gospodarczy, w którym była jedna sala przeznaczona na zajęcia techniczne.

Szkoła stała się miejscem spotkań i ośrodkiem kultury dla społeczności lokalnej, w niej miały miejsce różne uroczystości. Mieszkańcy mogli dokształcać się. Prowadzone były między innymi kursy szycia , gotowania, pieczenia ciast , kurs dla rolników i wiele innych.

Mieczysław Jastrzębski był człowiekiem, który potrafił sobie zjednać ludzi ze środowiska lokalnego. Mieszkańcy wsi młodzież szkolna bardzo go cenili i był dla nich autorytetem. Zmarł 11 stycznia 1986 roku wskutek nieszczęśliwego wypadku, jakiego doznał w czasie podróży służbowej.